Tae Kwon Do jest stosunkowo młodą sztuką walki. Powstała w 1955 roku w Korei Północnej, a jej założycielem jest gen. Choi Hong Hi (ur. 9 listopada 1918, zm. 15 czerwca 2002). Jest ona jednocześnie narodowym sportem w Korei Północnej. Czym jest Tae Kwon Do? Rozwijając ten skrót otrzymujemy Tae – wszelkie ciosy zadawane nogami, Kwon – uderzenia rękami, Do – droga, filozofia życia, sposób postępowania. Tae Kwon Do to sztuka walki przy pomocy rąk i nóg, nie znajdziemy tutaj żadnej broni poza naszym ciałem, co sprawia że staje się ona niesamowicie skuteczna w samoobronie. Tae Kwon Do to jednak nie tylko samoobrona ale także i dyscyplina sportowa. Wyróżnia się cztery konkurencje: walka, układy formalne, rozbijanie desek oraz techniki specjalne. Dlatego każdy niezależnie od wieku i predyspozycji fizycznych znajdzie coś dla siebie.
Najbardziej widowiskowa jest oczywiście walka sportowa
Różnorodność technik ręcznych i nożnych, wykonywanych z miejsca, wyskoku i po obrocie sprawia że walka jest dynamiczna i bardzo efektowna. Trenować można w każdym wieku, najmłodsi adepci, kilkuletnie dzieci, są wtajemniczani w Tae Kwon Do poprzez zabawę, ale już od samego początku uczy się je podstawowych zasad Tae Kwon Do czyli JUNGSHIN: YE UI – uprzejmość, YOM CHI – rzetelność, IN NAE – wytrwałość, GUKGI – samokontrola, BAEKJOOL BOOLGOOL – niezłomny duch. Uczy się je także dyscypliny oraz szacunku dla instruktora (BOSABUM) jak i kolegów. Wpaja im się także że Tae Kwon Do służy tylko do obrony, nie można nadużywać poznanych technik, a najlepszą obroną jest unikanie walki. Starsi adepci uczą się już zaawansowanych technik ręcznych i nożnych, obrony przed uzbrojonym napastnikiem, ćwiczą siłę i samokontrolę, uczą się wytrwałości i odporności na ból. Kilka lat treningu doprowadza ciało do ponadprzeciętnej sprawności fizycznej. Adepci po osiągnięciu wymaganych
umiejętności przystępują do egzaminu na stopnie (pasy). Jest dziesięć stopni uczniowskich od 10 kup (pas biały) do 1 kup (pas czerwony z czarną belką) oraz 9 stopni mistrzowskich (1 do 9 DAN). Każdy zdobyty pas jest nagrodą za wysiłek włożony w trening, ale powinien być także motywacją do dalszego udoskonalania umiejętności. Tae Kwon Do jest coraz popularniejszą dyscypliną, rozgrywanych jest wiele zawodów krajowych i międzynarodowych. W 1988 w Seulu oraz cztery lata później w Barcelonie Tae Kwon Do wystąpiło jako dyscyplina pokazowa na Igrzyskach Olipmijskich, a od 2000 roku jest pełnowartościową dyscyplina olimpijską.