Kraje, w których baseball jest najbardziej popularny

5. Kanada

Historia baseballu w Kanadzie sięga XIX wieku, a dokładniej początków tego wieku w Ontario. Pierwszy oficjalny mecz został rozegrany w 1838 roku, choć jego zasady mogły się nieco różnić od współczesnych rozgrywek, w które gra się dziś na całym świecie.

Choć baseball nie jest najpopularniejszą grą w kraju, to w Kanadzie istnieje drużyna rywalizująca w Major League Baseball w Stanach Zjednoczonych. Toronto Blue Jays rozgrywa swoje mecze w fantastycznym Rogers Centre w centrum Toronto, jednym z największych stadionów w Kanadzie. Poprzednia drużyna MLB nosiła nazwę Montreal Expos, ale w 2005 roku przeniosła się do Waszyngtonu.

4. Kuba

Bliskość Kuby do Stanów Zjednoczonych spowodowała, że kubańscy studenci „przywieźli” grę do domu już w latach 60. XIX wieku. Kubańscy studenci, którzy studiowali w Stanach Zjednoczonych, natychmiast zostali miłośnikami tej gry i szybko rozpowszechnili ten sport na całej wyspie w połowie XIX wieku.

Bracia Nemesio i Ernesto Guillot założyli w 1868 roku pierwszą kubańską drużynę baseballową, która nosiła nazwę Habana Base Ball Club. Pierwszy oficjalny mecz na Kubie został rozegrany 6 lat później w 1874 roku. Pomimo bogatej historii i popularności baseballu na Kubie, lokalne drużyny występują jedynie na poziomie amatorskim. W Polsce istnieje podobny, dobrze nam znany sport – palant. Dowiedz się więcej: https://www.prawilny.pl/palant-zapomniany-sport-z-dziecinstwa

3. Japonia

Baseball jest zarówno najpopularniejszym sportem dla widzów, jak i ma wielu aktywnych graczy spośród wszystkich sportów w tym kraju. Historia baseballu w Japonii sięga momentu wprowadzenia go do kraju w 1876 roku przez amerykańskiego profesora w Tokio o nazwisku Horace Wilson. Japończycy natychmiast pokochali tę grę.

Historia pierwszych profesjonalnych lig w Japonii pozostaje dość niejasna, ale powstały one w latach 20. ubiegłego wieku. Obecnie główną ligą w kraju jest Nippon Professional Baseball League, która składa się z Central League i Pacific League, w których występuje po 6 profesjonalnych drużyn.

2. Dominikana

Gra w baseball została wprowadzona na Dominikanę przez kubańskich imigrantów pod koniec XIX wieku. Od tego czasu stała się zdecydowanie najpopularniejszym sportem w tym kraju. Popularność tę podkreśla fakt, że w MLB występuje tylko więcej zawodników z USA niż Dominikańczyków.

Ilość jakościowych graczy zaowocowała również bardzo udaną narodową drużyną baseballową Dominikany. Zdobyli oni wiele nagród i jak z pewnością można się domyślić, to jeszcze bardziej spopularyzowało grę na Dominikanie.

1. Stany Zjednoczone

W formę baseballu grano w Stanach Zjednoczonych już od XVIII wieku. Ta pochodna gry ostatecznie stanowiła podstawę współczesnej gry w baseball. Pierwsze amatorskie kluby powstały w latach 30. XIX wieku, a pierwsza profesjonalna liga została utworzona jako „National League” w 1876 roku.

Major League Baseball (MLB) jest obecnie najpopularniejszą ligą baseballową na świecie i choć nie jest to najpopularniejszy sport w kraju, to wciąż jest określany jako ulubiona rozrywka Ameryki. Oznacza to, że Stany Zjednoczone są krajem, w którym baseball jest najbardziej popularny!