Aktywność fizyczna i jej wpływ na samopoczucie psychiczne

Wysiłek fizyczny jest doskonałym sposobem na to, aby rozładować stres oraz nagromadzone w nas negatywne emocje. Poza tym, jeśli stale w naszym życiu gości aktywność fizyczna, zwiększamy tolerancję na sytuacje stresowe.

A tych przecież nie brakuje, chociażby w miejscu pracy. Także doskonałym sposobem jest uprawianie takiej aktywności ruchowej, które będzie minimalizowała poziom stresu. Dobrze jest wybrać taki sport, który nie wymaga rywalizacji, czyli chociażby bieganie samotnie lub z grupą kolegów, czy też jazda na rowerze. Każda aktywność sportowa na poziomie amatorskim przyniesie dużo korzyści dla naszego zdrowia.

Jak wysiłek fizyczny wpływa na nasz stan psychiczny?

Bieganie, jazda na rowerze albo na przykład chodzenie w odpowiednim tempie to aktywności, które doskonale wpływają na tężyznę fizyczną, ale również mają zbawienny wpływ na stan psychiczny. Dzieje się tak dlatego, ponieważ podczas uprawiania wspomnianych już dyscyplin sportowych, do których można jeszcze dodać chociażby pływanie, dochodzi do wzmożonej produkcji tak zwanych hormonów szczęścia, a zaliczyć do nich należy serotoninę, endorfiny oraz dopaminy.

Już jednorazowy wysiłek fizyczny pomoże osobie ćwiczącej w zwalczaniu negatywnych stanów psychicznych, takich jak smutek, przygnębienie, czy też niepokój. Osobom cierpiącym na nerwicę, borykających się ze stanami lękowymi, zaleca się aktywność fizyczna, gdyż ma ona zbawienny wpływ na ich samopoczucie.

Tak więc ruszajmy się, biegamy, pływajmy lub jeździjmy na rowerze. Kiedy się porządnie zmęczymy, nasz stan psychiczny zdecydowanie się poprawi. A po wysiłku fizycznym nasz umysł także pracował będzie zdecydowanie sprawniej i może się okazać, iż znajdziemy rozwiązanie na trapiące nas problemy.

źródło wpisu: prank.pl – lifestyle, trening, ciekawostki i rozrywka